joomla

ג'ומלה ישראל

תבניות עיצוב חינם לאתרים

התחברות למערכת

לתשומת לבכם: על מנת להוריד את תבניות העיצוב למחשבכם, אין צורך בהרשמה לאתר. ההרשמה לאתר והכניסה באמצעות שם משתמש וסיסמא, מיועדים למשתמשים בפורום אתר ג'ומלה ישראל.

vps-banner
ג'ומלה! - Joomla! הינה מערכת קוד פתוח לבניית אתרים ותפעולם השוטף. ג'ומלה היא למעשה פלטפורמה אינטרנטית CMS - Content Management System שנועדה לתת למשתמשים בה אפשרות קלה, נוחה ואמינה - מענה לבניית אתר אינטרנט וניהולו באמצעות פנאל ניהול. ג'ומלה כתובה בשפת PHP ועושה שימוש בבסיס נתונים MySQL. בעזרת ג'ומלה ניתן להקים ולתפעל כל סוג של אתר אינטרנט: אתרי תדמית, אתרי מסחר מקוון, אתרי נדלן, אתרים קהילתיים או אתרים חברתיים, אתרי חדשות או אתרי מגזינים, גלריות, בלוגים, סקרים ועוד.

פיתוח פלטפורמת Joomla! החל בשנת 2007, בה יצאה לשימוש סידרת ג'ומלה 1.0 ובמשך כשנתיים שימשה סידרת ג'ומלה זו מליוני משתמשים ברחבי העולם. בשנת 2009 שוחררה סידרת ג'ומלה 1.5 כאשר השינוי העיקרי היה בהעברת ג'ומלה למערכת המשתמשת בטכניקת פיתוח מונחה עצמים. בשנת 2011 שוחררה לקהילת ג'ומלה סידרת ג'ומלה 2.5 ולעת כתיבת מאמר זה (דצמבר 2013) פועלת סידרת ג'ומלה 3.2. בחודש מאי 2014 אמורה להשתחרר לקהילה סדרת ג'ומלה 3.5 וזו תיתמך עד יוני 2016. ג'ומלה פועלת באופן בו סדרת המערכת X.5 הינה זו אשר נתמכת לתקופה של שנתיים. בין הסדרות, משוחררות לקהילה סדרות ביניים אשר נתמכות באופן זמני עד ליציאת סדרת ג'ומלה X.5.

פיתוח Joomla! נעשה בקוד פתוח והמערכת כולה משוחררת לקהילת משתמשי ג'ומלה ברחבי העולם כאשר קוד המערכת (השפה והקבצים המשמשים את אתר ג'ומלה) הינו פתוח. קו המקור של ג'ומלה נגיש לכל דורש וניתן לצפות בו, לשנות אותו ולהפיץ אותו מחדש (תחת רישיון GNU). אופן פיתוח זה נותן אפשרות לכל אדם, להשתתף בפיתוח המערכת ולשפר אותה. ג'ומלה מאמינים שהקוד שייך להמונים והחופש המוענק למשתמשי ג'ומלה הוא בחזקת ערך חברתי. זאת, להבדיל מחברות תוכנה גדולות כגון מיקרוסופט, אשר משחררות מערכות קוד ותוכנה סגורות על ידי קומפילציה (הידור). ג'ומלה אינם מאמינים בתכתיבי תוכנה: הקוד הפתוח של ג'ומלה יצר קהילת מפתחים ומשתמשים הנותנת בידי הפרט כוח גדול יותר לממש את עצמו ובכך להביא לקידום טכנולוגי וחברתי.

יחד עם Joomla!, צועדות פלטפורמות CMS מוכרות ומכובדות לבניית אתרים ותפעולם, כגון וורדפרס ודרופל. אנו כמובן נטען כי ג'ומלה היא ה-CMS הטוב ביותר עבור כל סוג אתר... אולם חלילה לא נפגע בכבודם של היתר. באופן עקרוני, על המשתמש להחליט מהי המערכת המתאימה ביותר לצרכיו הספציפיים. יכול מאד להיות שעבור אתר מסוים יבחר המשתמש בג'ומלה ועבור אתר אחר יעדיף לפתח בוורדפרס. העניין כאן הוא לאו דווקא "מי טוב יותר", אלא איזו מערכת מתאימה יותר לאופי המשתמש וצרכיו. לג'ומלה מספר תכונות עיקריות, המציבות את המערכת בראש טבלת הפלטפורמות האינטרנטיות לבניית אתרים וניהולם:
 • מודולריות מלאה: ג'ומלה ניחנת ביכולות מודולריות רבות. תבניות העיצוב של אתר ג'ומלה מגדירות את מספר הפוזיציות אשר תהיה אפשריות באתר. מספר הפוזיציות הינו למעשה מפת הגריד של האתר המחלקת את תצוגת האתר ל"מקומות שמורים" אופציונליים או בפועל, עבור תכנים טקסטואליים, גראפיים ותפעוליים שונים. באופן זה, ניתן לבנות אתר אתר הג'ומלה באופן בו למשתמש תהיה יכולת בכל רגע נתון לשנות את מיקום המרכיבים באתר או בדף מסוים. ג'ומלה מאפשרת שינוי המיקומים הללו באופן קל ונוח לשימוש, כך שניתן תמיד להחליף למשל בין מיקום טופס כניסת משתמשים רשומים מהעמודה הימנית לשמאלית, או להציב אותו מעל, מתחת או לצד לטקסט המרכזי של הדף, מעל לתפריט הניווט הראשי או ב- footer האתר.
 • ניהול תכנים חכם: אין ספק כי לב האתר הוא בתוכן שלו. התכנים בג'ומלה בנויים בצורת קטגוריות היררכיות, כאשר כל מאמר תוכן באתר משוייך לקטגוריה. עורך טקסט WYSIWYG מאפשר עריכת הטקסטים באתר ג'ומלה באותה רמת עריכה לשונית וגראפית של מעבד תמלילים שולחני וכך לתת לגולשים באתר חווית שימוש ברמה גבוהה.
 • ניהול רמות משתמשים: כחלק מאבטחת אתר ג'ומלה, מאפשרת המערכת הגדרת סיווגי משתמשים, כך שלכל סיווג ניתנות הרשאות גישה שונות לחלקים שונים באתר. היררכיית המשתמשים באתר ג'ומלה עושה סדר בחופש הניתן למספר המשתמשים הבלתי מוגבל אשר יכול להיות קיים באתר. מנהל האתר, ה- Administrator יכול להעניק הרשאות שונות לשינוי / עדכון תכנים באתר, הרשאות להתקנת הרחבות באתר וגם הרשאות לניהול אזורים ספציפיים באתר.
 • ניהול תפריטים: באתרי ג'ומלה קיים חופש מוחלט לקביעת מספר התפריטים אשר יוצגו באתר. כל תפריט באתר ג'ומלה יכול לקשר למאמרים באתר, לרכיבים באתר, או לאתרים אחרים.
 • ניהול תבניות עיצוב: אתר ג'ומלה מאפשר שימוש באין ספור תבניות עיצוב, בתוך אותו אתר. למעשה, ניתן להגדיר תבנית עיצוב שונה עבור כל אחד מדפי האתר. דרך פאנל ניהול האתר ניתן לגשת לקובץ index.php ולקבצי ה-CSS של כל אחת מתבניות העיצוב ולערוך אותם בלי הצורך להגיע פיזית לקבצים אלו דרך מנהל הקבצים של השרת או באמצעות FTP.
 • רכיבים מובנים: בהתקנה הבסיסית של אתר ג'ומלה כבר כלולים מספר רכיבים המובנים באתר: באנרים, קישורים, סקרים, ניהול תגיות, ניהול אנשי קשר, חיפושים באתר וסטטיסטיקה. כמו כן, ג'ומלה מגיעה גם עם שתי תבניות עיצוב לצד האתר ושתי תבניות עיצוב לצד פאנל ניהול האתר.
 • התקנת הרחבות וניהולן:כל אלפי ההרחבות הקיימות לאתר ג'ומלה (בהתאם לסדרה הרלוונטית) ניתנות להתקנה בפאנל ניהול האתר בקלות רבה. כל ההרחבות לג'ומלה מותקנות כקובץ ZIP, אשר הקבצים שבו מפוזרים אוטומטית על ידי מערכת התקנת ההרחבות של ג'ומלה, בין תיקיות השורש המתאימות. החל מסדרת ג'ומלה 3.2 ניתן להתקין הרחבות באתר ללא צורך בהורדת קובץ ההתקנה למחשב: מנהל ההתקנות כולל טאב המציג את כל ההרחבות המצויות ב- JED - Joomla! Extensions Directory ומאפשר התקנה של כל אחת ישירות מאתר המפתחים.
 • תמיכה בדפדפנים ובאתרים לסמאטרפונים וטאבלטים:החל מסדרת ג'ומלה 3.0 מתאפשרת תמיכה בתבניות עיצוב רספונסיביות - כלומר תבניות עיצוב אשר משנות ומתאימות את המראה ואת הפונקציונליות של אתר הג'ומלה אוטומטית, ברגע שהוא מוצג בסמארטפונים או טאבלטים. כמו כן, היות וג'ומלה עומדת בכל תקני האינטרנט של ארגון 3W, מוצגים אתרי ג'ומלה בכל הדפדפנים המובילים באופן מיטבי.
 • קידום (SEO) אתרי ג'ומלה: כל משתמש אשר יחפוץ בקידום אתרו, יעדיף לעשות זאת באתר ג'ומלה. אתר ג'ומלה בנוי היררכית, באופן בו מנועי חיפוש יכולים בקלות רבה לסרוק את דפי האתר, הקטגוריות ותת הקטגרויות של האתר ולאנדקס אותם במהירות ובדירוג גבוה יחסית לאתרים אחרים. לג'ומלה גם רכיבים ייעודיים וייחודיים שמטרתם לנהל את כתובות דפי האתר בשפה הרצויה ובופרמט "ידידותי לגוגל".
 • אבטחת אתר ג'ומלה: מערך קוד האבטחה של אתרי ג'ומלה הוא ככל הנראה הטוב ביותר מכל הפלטפורמות האינטרנטיות לבניית אתרים ותפעולם. מערך האבטחה של אתרי ג'ומלה מגן על קבצי האתר ועל בסיס הנתונים שלו, כאשר קהילת ג'ומלה מתעדכנת כל העת בעדכוני אבטחה שונים. לג'ומלה גם רכיבים ופלאגינים ייעודיים שנועדו להגביר את אבטחת האתר ולמנוע הזרקות SQL או ניסיונות פריצה.
Joomla! כפלטפורמת אתר הכתובה בשפת PHP והעושה שימוש בבסיס נתונים מסוג MySQL, צריכה לקבל אחסון אתרים (הוסטינג - Hosting) בשרתים מבוססי Linux ולא בשרתי אינטרט המבוססים Windows.
ל- Joomla! קיים מספר עצום של הרחבות אפשריות להתקנה במנהל ההתקנות של אתר ג'ומלה. כ-10,000 הרחבות שונות קיימות ב- JED חלקן מסחריות, כלומר יש לרכוש אותן על מנת להשתמש בהן וחלקן לא מסחריות, כלומר ניתנות לשימוש חינם:
 • רכיבים: רכיב ג'ומלה - Component, מוגדר כמערכת מישנה בתוך אתר ג'ומלה. רכיב ג'ומלה הינו תת מערכת ייעודית, שתפקידה לטפל בהצגה ותפעול של אחת ממערכות האתר. רכיב ג'ומלה ייעודי יכול להיות רכיב מערכת ניהול נכסי נדלן, רכיב מערכת גלריית תמונות, רכיב לניהול חנות מקוונת, רכיב ניהול פורום וכדומה. בדרך כלל כוללים רכיבי ג'ומלה גם מודול נלווה ו/או פלאגינים, קבצי שפה ואף מודולים מישניים המפותחים על ידי גורמי צד שלישי לחברה שפיתחה את הרכיב במקור. על מנת להנגיש רכיב ג'ומלה, יש להגדיר אותו כאחד מדפי האתר. לעיתים, הרכיב כל כך עשיר באפשרויות, שניתן להגדיר מספר דפים באתר כדפים שונים של פונקציות הרכיב, לדוגמא: דף אתר למוצרי החנות, דף אתר למוצרי יצרן מסוים, דף אתר לניהול חשבון לקוח וכדומה. קיימים גם רכיבי ג'ומלה שאינם לוקחים חלק בצד האתר הגלוי לגולשים, אלא נועדו לשימוש בעלי האתר או מנהלי האתר בפאנל הניהול, כמו למשל רכיבים לאתרים מרובי שפות, רכיבים לטיפול בקידום האתר וכדומה.
 • מודולים: מודול ג'ומלה - Module, הינו מעין תוכנת צד שמטרתה לבצע פונציקה אחת קבועה. היות וג'ומלה היא מערכת מודולרית, ניתן להציג כל מודול בכל אחת מהפוזיציות הקבועות בתבנית העיצוב של אתר הג'ומלה. מודולים של ג'ומלה מגוונים מאד וכוללים למשל: מודולים לצגת תגיות האתר, מודולים לביצוע חיפושים מורכבים באתר, מודולים להצגת סל קניות באתרי מסחר מקוון ועוד. המודולים קלים יותר במשקלם מרכיבים וניתן לשייך אותם לדפים ספציפיים באתר ולא להציג אותם בדפים אחרים.
 • פלאגינים: פלאגין ג'ומלה - Plugin, קל מאד במשקלו והוא בעצם פונקציה המקושרת לרכיב או מודול והיא מופעלת רק בעת אירוע המצריך שימוש בפלאגין. זהו אמצעי להרחבת טווח הפעילות של מודול או רכיב, מבלי הצורך שהפונקציה תפעל באופן קבוע ברקע. קיימים פלאגינים רבים לג'ומלה כגון: פלאגין לבחירת תבנית עיצוב בהתאם לאחת משפות האתר, פלאגינים לשיתוף ברשתות חברתיות, פלאגינים לשיפור אבטחת האתר ועוד.

קהילת Joomla!בישראל ובעולם הולכת וגדלה כל הזמן. קהילת משתמשים וקוד פתוח הולכים יד ביד זה עם זה והדבר בא לביטוי באופן מושלם בכל הקשור לג'ומלה בישראל ובעולם. חברי קהילת ג'ומלה שותפים באופן קבוע לפיתוח המערכת, שיפורה והבאתה בכל פעם מחדש  לשיאי טכנולוגיה חדשים. חברות בקהילת ג'ומלה מאפשרת לחבריה לקבל עדכונים שוטפים אודות הרחבות חדשות, עדכוני גירסאות, תיקוני באגים ושיפורי אבטחה. קהילת ג'ומלה פועלת במגוון רחב של פורומים, בהם ניתן להעלות שאלות או בקשות לתמיכה, הן בג'ומלה עצמה והן בשלל רכיבי ג'ומלה. חברי קהילת ג'ומלה מפיצים קבצי תרגום ליבה ורכיבים לשפות שונות ומפרסמים מדריכי שימוש רבים, חלקם מדריכים מוסרטים. קהילת ג'ומלה פועלת בחינם לטובת כלל ציבור משתמשי ג'ומלה, אך בקהילת ג'ומלה ניתן למצוא גם שירותים מסחריים ותמיכה בתשלום, כמו למשל בנושא תבניות עיצוב לג'ומלה, מהן ניתן למצוא רבות בחינם ברחבי הרשת, אך מפתחי תבניות עיצוב רבים וטובים, דורשים תשלום עבור השימוש בתניות עיצוב ג'ומלה שלהם. אין בכך כל פסול, היות ותבנית עיצוב הינה פרי פיתוח צד שלישי לקוד הפתוח של המערכת והוא מוגדר כמוצר מסחרי לכל דבר. גם במישור זה של תבניות עיצוב ג'ומלה, מספקת קהילת ג'ומלה כלים רבים, ביניהם מדריכים כתובים ומדריכים מוסרטים, אודות אופן פיתוח עצמאי של תבניות עיצוב לג'ומלה.


למגוון רחב של תוכניות לאחסון אתרים.